وضعیت بازار: بررسی سطوح حمایت و مقاومت پیش‌ روی ارزهای دیجیتال

آن‌طور که پیداست قیمت بیت کوین بالاتر از سطح ۳۹,۵۰۰ دلار تثبیت و با عبور از مقاومت ۴۰,۵۰۰ دلاری، روندی صعودی در پیش گرفته است. در حال حاضر قیمت بیت کوین بالاتر از سطح ۴۱,۳۰۰ دلار قرار داشته و هر آن ممکن است مقاومت ۴۲,۰۰۰ دلاری خود را بشکند. سرعت کنونی روند صعودی بیت کوین در حدود ۳ درصد افزایش طی یک شبانه روز بوده و به این ترتیب میزان افت قیمت بیت کوین در یک هفته اخیر به ۴ درصد رسیده است.

به گزارش کریپتو نیوز، اکثر آلت کوین‌های اصلی نیز در تلاش‌اند قیمت‌های از دست رفته خود را بازیابی کنند. اتریوم مقاومت ۳,۱۰۰ دلاری خود را پشت‌سر گذاشت. ایکس‌آرپی (XRP) از محدوده مقاومتی ۰.۷۳۲ دلار عبور کرد و کاردانو نیز در صورتی که از محدوده ۱.۰ دلاری عبور کند، ممکن است با سرعت بیشتری رشد کند.

وضعیت بازار: بررسی سطوح حمایت و مقاومت پیش‌ روی ارزهای دیجیتال
کل سرمایه بازار در نمای ساعتی
قیمت بیت کوین
پس از آن‌که نمودار بیت کوین بار دیگر محدوده ۳۹,۲۵۰ دلاری را آزمایش کرد، احتمال رشد قیمت بیت کوین افزایش یافت. نمودار بیت کوین در روندی صعودی از مقاومت ۴۰,۵۰۰ دلار عبور کرده و حتی از ناحیه ۴۱,۰۰۰ دلار نیز گذشت. نزدیک‌ترین مقاومت پیش‌ روی بیت کوین در محدوده ۴۱,۸۵۰ دلار و مقاومت کلیدی بعدی نزدیک به ۴۲,۵۰۰ دلار است. در صورتی که قیمت بیت کوین موفق به شکست این مقاومت شود، تغییر در روند صعودی بیت کوین محتمل است.

در صورتی که قیمت بیت کوین، روندی نزولی در پیش گیرد، در ناحیه ۴۰,۸۰۰ دلاری با اولین حمایت خود مواجه خواهد شد. حمایت کلیدی بعدی در ناحیه ۴۰,۵۰۰ دلار قرار دارد و در صورت شکسته‌شدن این مقاومت، قیمت ممکن است با سرعتی بیش‌ازپیش کاهش یابد.

قیمت اتریوم
روند قیمتی اتریوم نیز صعودی است و این ارز دیجیتال توانست با عبور از منطقه مقاومت ۳,۰۸۰ دلاری، سطح قیمت ۳,۱۲۰ دلاری را هدف قرار دهد. مقاومت کلیدی بعدی پیش روی اتریوم احتمالاً در نزدیکی سطح ۳,۱۸۰ دلار بوده که در صورت عبور از این مقاومت، عبور از سطح ۳,۲۰۰ دلار نیز میسر خواهد بود. مقاومت اصلی در ناحیه ۳,۲۵۰ دلار قرار دارد. امواج قیمتی اتریوم به گونه‌ای است که به‌طور میانگین قیمت این ارز دیجیتال در یک شبانه‌روز ۲ درصد افزایش یافته و طی یک هفته نیز ۲ درصد کاهش پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: تحلیل قیمت آلت کوین‌ها: نشانه صعودی روی نمودار پولکادات و کوزاما

اما اگر روند پیش روی اتریوم اصلاحی باشد، قیمت در نزدیکی ۳,۰۸۰ دلار پشتیبانی می‌شود. حمایت کلیدی بعد نزدیک به سطح ۳,۰۵۰ دلار است و در صورت شکسته‌شدن این حمایت، سرعت کاهش قیمت اتریوم می‌تواند افزایش یابد.

قیمت آلت کوین‌ها
با افزایش قیمت کاردانو و عبور از مقاومت ۰.۹۵ دلاری، نمودار قیمت این ارز دیجیتال سطح ۰.۹۸ دلاری را نیز آزمایش کرد. طرفداران افزایش قیمت یا به اصطلاح گاوهای بازار، در تلاش‌اند که قیمت از ۱.۰ دلار عبور کند. در صورت عبور از این مقاومت، روندی مثبت پیش‌روی قیمت این ارز دیجیتال خواهد بود.

بی‌ان‌بی (BNB) در محدوده ۴۱۲ دلار حمایت شد و پس از آن روند صعودی خود را آغاز و از مقاومت ۴۲۰ دلاری با موفقیت عبور کرد. در صورت ادامه روند صعودی قیمت این ارز دیجیتال، امکان رسیدن به سطح ۴۳۲ دلار نیز میسر خواهد بود.

قیمت سولانا بالای ناحیه ۱۰۰ دلاری تثبیت شده است. نزدیک‌ترین مقاومت پیش روی نمودار قیمت این ارز دیجیتال در نزدیکی سطح ۱۱۰ دلار است؛ ولی مقاومت کلیدی سولانا در محدوده ۱۱۲ دلاری قرار دارد.

قیمت دوج کوین بعد از صعود تا سطح ۰.۱۳۵ دلار اصلاح شد. سپس قیمت ۰.۱۴۲ دلار را آزمایش کرد و احتمالاً قصد عبور از سطح ۰.۱۴۵ دلار را داشته باشد. مقاومت اصلی بعدی دوج کوین نزدیک به ۰.۱۵۰ دلار است.

ایکس‌آرپی (XRP) به‌خوبی توانست قیمت خود را بالای سطح ۰.۷۰ دلار حفظ کند. قیمت این ارز دیجیتال با افزایشی سریع به سطح ۰.۷۳۰ دلار رسید. نزدیک‌ترین مقاومت این ارز دیجیتال در ناحیه ۰.۷۵ دلار است. اگر قیمت بالای ۰.۷۵ دلار بسته شود، احتمال دارد تا ۰.۸۰ دلار هم صعود کند.

آلت کوین‌های دیگر بازار نیز غالباً رشدی مثبت را ثبت کرده‌اند. لونا با افزایشی ۴ درصدی موفق شد از ۸۸ دلار عبور کرده و زیان هفتگی خود را به کمتر از ۱۸ درصد کاهش دهد. اولنچ نیز با جهشی ۵ درصدی از ۸۱ دلار پیشی گرفت و زیان هفتگی خود را به کمتر از ۲ درصد کاهش داد. این دو ارز دیجیتال امروز بهترین عملکرد را در میان ده ارز دیجیتال برتر بازار داشتند. ثورچین و کامپاند به ترتیب با ۱۳ درصد و ۱۶ درصد جهش قیمتی در بین ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار گرفتند. به‌طور کلی، قیمت بیت کوین توانست از مقاومت ۴۱,۲۰۰ دلاری عبور کند. اگر بیت کوین بالای ۴۲,۰۰۰ دلار تثبیت شود، قادر خواهد بود که در کوتاه‌مدت با سرعت بیشتری رشد کند.

پامپ چیلیز (CHZ) در جام جهانی

صدای تشویق هواداران، آهنگ افتتاحیه جام جهانی، شنیده شدن سرود ملی هر تیم، صدای سوت داور، خوشحالی هواداران بعد از زدن اولین گل این‌ها تصاویری هستند که در ذهن هر فرد با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تداعی می‌شود. رئیس فیفا آقای جانی اینفانتینو (Gianni Infantino) تخمین زده است حدود ۵ میلیارد نفر این رویداد ورزشی (جام جهانی) که به میزبانی قطر برگزار می‌شود را می‌بینند. این رویدادهایی که این‌گونه توجه مردم را جلب می‌کند قطعا در زمینه‌های مختلفی تاثیر می‌گذارد. ارزهای دیجیتال هم از این قضیه مستثنا نیست، رمزارزهایی وجود دارند که هدف یا نقشه‌ راه (Road Map) آن‌ها به این رویدادها مرتبط است. یکی از قدیمی ترین رمزارزهای شناخته شده که ایده آن در سال ۲۰۱۰ مطرح شد رمزارز چیلیز (CHZ) است. هدف این رمزارز بر پایه رویدادهای ورزشی ایجاد شده است.
در این مقاله از ارزتودی به معرفی این کوین، تاثیرات جام جهانی بر رمزارز چیلیز و تحلیل تکنیکال این ارزدیجیتال می‌پردازیم.

wordcup chiliz

معرفی توکن Chiliz 

پروژه این رمزارز با یک ایده از پیش تعیین شده توسط توسعه دهندگان در اکتبر ۲۰۱۸ شروع به کار کرد. رمزارز چیلیز با انتشار ۸.۸ میلیارد کوین در بستر اتریوم تحت استاندارد ERC-20 راه‌اندازی شد.
هدف از ساخت این رمزارز، توکن‌های هواداری برای تمام تیم‌های دنیا است. رمزارز چیلیز بستری است برای اینکه بتوانند این کار را انجام دهند و بعد از ساخت و پیاده سازی رمزارز چیلیز اقدام به ایجاد پلتفرم سوسیوس (Socios)شده است. در پلتفرم سوسیوس افرادی که توکن هواداری جام جهانی دارند می‌توانند رای دهند که تیم مورد علاقه خود چه کارهایی و چه تصمیماتی را انجام دهند. توکن چیلیز پل یا مسیری بین پلتفرم هواداری سوسیوس (Socios) و افراد است، کاربرد چیلیز این است که می‌توان با خرید این رمزارز و انتقال آن به پلتفرم سوسیوس، توکن چیلیز را به توکن هواداری مورد نظر خود تبدیل کنید. به عنوان مثال شما مقداری توکن چیلیز را به پلتفرم Socios انتقال داده‌اید و قصد تبدیل به توکن هواداری بارسلونا دارید. همچنین این پلتفرم قابلیت‌ دیگری مثل استیک (Stake)، خرید رمزارز اولیه و … را دارد. در تصویر زیر باشگاه‌های ورزشی که توکن چیلیز (CHZ) با آن‌ها قرارداد بسته است را مشاهده می‌کنید.

باشگاه‌های ورزشی که توکن چیلیز

تاثیر جام جهانی روی ارز دیجیتال چیلیز

از سال ۲۰۱۸ که تاکنون دستخوش تغییراتی قیمتی، پامپ یا حرکات شارپی صعودی در زمان مسابقات جام جهانی فوتبال یا حتی چند ماه قبل از لیگ‌های متعدد ورزشی بوده است. همان‌طور که در قسمت معرفی رمزارز چیلیز که با نماد CHZ شناخته می‌شود به آن پرداختیم؛ این رمزارز در توکن سازی برای سرگرمی‌های ورزشی کاربرد دارد. این رمزارز حدودا ۴ ماه قبل از شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر روند شارپی صعودی خود را آغاز کرد که در بالاترین سطح خود شاهد ۲۰۰ درصد رشد بودیم. در ادامه به بررسی تحلیل تکنیکال رمزارز چیلیز می‌پردازیم.

تحلیل تکنیکال CHZ در تایم‌فریم روزانه

تحلیل تکنیکال روشی است که معامله‌گرها با استفاده از آن تاریخچه و سوابق یک رمزارز را همراه با نمودار قیمت و حجم معاملات بررسی می‌کنند؛ تا در نهایت حرکات قیمت را در بازه‌های زمانی مختلف پیش‌بینی کنند.

نمودار رمزارز چیلیز

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود قیمت سه بار به ناحیه مقاومتی ۰.۲۶ دلار تا ۰.۲۸ دلار برخورد کرده است اما تاکنون توانایی عبور از آن را نداشته است. یکی از ماهیت‌های کلی بازارها که معامله‌گرها دائما با آن درگیر هستند پدیده‌ای به‌نام استاپ هانت (Stop Hunt) یا استاپ هانتینگ است؛ استاپ هانت زمانی رخ ‌می‌دهد که یک تریدر وارد معامله شده‌ است و حدضرر خود را مشخص کرده‌ است، بعد از مدتی قیمت به حدضرر رسیده و  آن را فعال می‌کند و تریدر را از معامله خارج می‌کند. سپس حرکت قیمت معکوس شده و در جهت روند تحلیلی معامله‌گر پیش می‌رود.

اخیرا چیلیز با برخورد قیمت به ناحیه مقاومتی (Bearish Zone) و ریزش آن، کفی پایین‌تر از کف قبلی خود شکل داده است که منجر به ساختار شکست (BOS) در تایم‌فریم روزانه (Daily) شده است. این رخ‌داد باعث می‌شود که روند صعودی فعلی (کوتاه مدت) به روند نزولی تغییر پیدا کند. اگر به صورت کلی و به سمت چپ نمودار نگاهی بیاندازید. متوجه می‌شوید که شکست ساختار (BOS) دیگری نیز شکل گرفته است. که قیمت توانایی عبور از پیوت ماژور A که در سطح ۰.۳۳ دلار نداشته است. با توجه به این دو معیار ذکر شده روند کلی این رمزارز نزولی است و در میان مدت ریزش قیمت به زیر کف B که در سطح قیمتی ۰.۰۸ دلار احتمال رخ‌داد بالایی دارد. در صورتی که قیمت از ناحیه مقاومتی ۰.۲۶ دلار تا ۰.۲۸ دلار عبور کند، توانایی رسیدن به سطوح ۰.۳۳ دلار و ۰.۳۵ دلار را دارد. (سناریو ضعیف) در غیر این صورت با از دست رفتن ناحیه حمایتی ۰.۱۵ دلار انتظار می‌رود قیمت به سطوح ۰.۱ دلار و ۰.۰۸ دلار واکنش نشان دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی جزئیات مربوط به ارزدیجیتال چیلیز می‌توانید به اکانت TradingView ارزتودی مراجعه کنید.

نکته: این تحلیل صرفا به جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با تحلیل تکنیکال ارائه شده است و هیچ‌گونه مسئولیتی با تیم ارزتودی نیست.